Состязания по гонкам на собачьих упряжках ранга Чемпионат России, этап Кубка Мира WSA, отборочные состязания на Чемпионат Европы WSA 2017 "Самара 2017"

Регламент Самара 2017.pdf
Adobe Acrobat документ 272.2 KB

Race Info

Name of race:   Samara 2017

Rank:                  Russian Championship of RKF

                             Elimination race for WSA European Championship (Russia team only)

                             Event of WSA World Cup

Place & Date:    Russian Federation, Samara, pos.Upravlen'chesky, Krasnoglinskoe shosse, 116 

                             6 and 7 of January 2017

Race-giving organisations: Sleddog Club Concord Russia

                             Dog sports club Iceberg

Rules:                 WSA Racerules in Russian redaction

Racemasrhal RKF: Elena Nikiforova (CACT) +7 921 301 59 45

Veterinary:         Ekaterina Latina 

Trail info:            Vitaly Maksakov +7 917 102 60 18

Accomodation: Angela Maksakova +7 908 417 41 01. +7 917 141 00 25.

Procedure:

5.01.2017

10:00 - 24:00 Arrival of participants, veterinarian check, registration

12:00 - 17:00 Trail preview  

 

6.01.2017

7:00-10:00 Registration, veterinary control, recipiency of start numbers

9:00-9:15 Opening Ceremony

10:00 Start of first day  

 

7.01.2017

09:00 Start of second day

17:00 Winners ceremony, time can be changed according with amount of mushers.  

Classes and distances:

Championship classes:

Adult Classes:

SA - 8 dogs (all breeds) ~ 15 km

SB - 6 dogs (all breed, 1, 2) - 10 km

SC - 4 dogs (all breed, 1, 2) - 7.8 km

SD - 2 dogs (all breed, 1, 2) - 5.6 km

1SJ - Skijoring with one dog (man/woman, all breed, 1, 2) - 10 km

1P - Pulka with one dog (man/woman, all breed) - 10 km

2SJ - Skijoring with two dogs (all breed, 1, 2) - 10 km - not WSA elimination class, not WSA World Cup class!  

Junior Classes:

1SJj - Skijoring with one dog (juniors, all breed, 1, 2) - 5.6 km

 

SDJ - 2 dogs (juniors, all breed, 1, 2) - 5.6 km

Entertainment Classes

(Not WSA elimination class, not WSA World Cup class, not RKF working classes)  

Children Classes:

(1 dog, sled or skijoring) 

Children 1 (5-7 years old) - 200m

Children 2 (8-9 years old) - 200m

Children 3 (10-11 years old) ~ 500 m 

Happy Dog:

1HD - Skijoring with 1 dog (man/woman, all breeds) - 3 km

2HD - 2 dogs sled (all breeds) - 3 km 

Registration:

Musher have to send electronic copies of FCI pedigrees to registration e-mail and have originals of FCI pedigrees during the registration at the race for purebred classes

Veterinarian certificates and vetpassports for all dogs.

Dogs must have microchips.

Age of dogs and mushers according rules. Age of mushers and dogs is counted at day before race. Younger musher can start in elder classes with permissions of parent, racemarshal and therapist.

Every dog breed is welcome, but elimination for WSA European Championship and WSA World Cup results are actual only for FCI registered Nordic breeds.

One dog can start only twice if second start will be in skijoring, happy-dog or children classes.

Dog pull doesn't exist for this race.

Veteran class doesn't exist for this race.

 

Only by special registry form send with copies of pedigrees ans working certificates (if needed) to registry e-mail:

race.registrarion@gmail.com

till 31'th of December 2016

Starting fees

Adult in any class - 2000 RUR

Adult in second and more class -  1700 RUR

Junior in any class - 1500 RUR

Children classes - free (one child can start only once in one class of the race)

 

Bank account in answer for e-mail with registry form.

Equipment

Equipment in full according with race rules.

Helmets are obligatory for juniors and children in all classes. 

Roadmap

Google: 53.352175, 50.232850

Яндекс (Yandex): 53.352079,50.232816

 

Other statutes

Organizers can change part of this document.

This document is official invitation for the race.

Race will be held if temperature will be lower than in the rules.

Time disqualification can be used for adult mushers.

Time disqualification can't be used for juniors and children.

Aggressive dogs could be disqualified.

RKF working qualification will be held in class of 3 and more participants. Each dog can receive qualification in case of showing adequate result.

RKF working title certification will be held in class of 5 and more RKF Nordic breed participants.

Список зарегистрированных участников

Несовпадение языка указанных в заявке кличек собак с племенными документами является личной проблемой гонщика. Сертификаты с неправильными именами замене не подлежат. Указывайте клички собак так, как они написаны в родословной!

Пулка 

Бурашов Алексей Юрьевич Sven


Скиджоринг мужчины 1 категория

Бурашов Алексей Юрьевич Laitkiper`s Forgive Me
Спиридонов Александр Владимирович Norrsidans Tikken
Боровкова Антон Юрьевич Bonyta Style Smile
Коренков Максим Юрьевич Тедди с Акуловой горы
   
Фролов  Олег Иванович Nittedalyuki
Смирнов Михаил Алексеевич ЧУВСТВО СКОРОСТИ ИЗ КЛАНА СИМУРАНА
ЛОБАНОВ АЛЕКСЕЙ КОНСТАНТИНОВИЧ ЕВУР ПОВЕЛИТЕЛЬ СЕВЕРА
Маркус Александр  Владимирович IZYUMINKA S TSAREVA KURGANA
Михайлов Денис Валерианович Not Pi Phels Aristokrat
Семёнов Александр Леонидович РУССКОЕ САФАРИ ЕС ЭДЕН ЛАЙС
Кашкаров Алексей Александрович Гордость королей Ариус

 

Скиджоринг мужчины 2 категория

 

Костромитин Евгений Анатольевич Енисей Хардрок с Царёва Кургана
Маленков Сергей Анатольевич Гибралтар
Лимонов Дмитрий Владимирович Айседора яркая звезда


Скиджоринг мужчины 3и4 категория

Журкин Михаил Юрьевич Прайм
зиганьшин николай викторович акио такеши

 

Скиджоринг женщины 1 категория

Тарасенко Полина Валерьевна Габриелла из верлина леса
Заботина Ирина Александровна Буено Пардо Маршмеллоу
Одаева Елизавета Алексеевна КРАСИВЫЙ ПАРЕНЬ С ЦАРЕВА КУРГАНА
Жаворонкова Елена Сергеевна Вильт амп луи ма из клана дик сан
дорошина татьяна геннадьевна мелодия звезд с царева кургана
Демидова Юлия Длидимировна Вожак Ездовых Псов
максакова анжелика владимировна друг ветра с царева кургана

 

Скиджоринг женщины 2 категория

 

Терскова Ольга Александровна Пальдеварт Ярни Хейнрек

 

Скиджоринг женщины 3и4 категория

Авраменко Екатерина Валерьевна Дебра

 

Скиджоринг 2 собаки 1 категория

Пирожков Валерий Александрович Лайткипер'с Делишес Перл
  Ружена
Микалуцкий Юрий Евгеньевичь РУС АРКТИК ТЕАМ БЕРЕНГИТА
  УСЛАДА САХАРНАЯ ЛЕДИ
Калиберда Виктор Васильевич Скиф
  Ачча
Ванюгин Кирилл Владимирович ЭРЗУЛИ ФРЕДА ЛЕТ ЗЕ САН ШАЙН
  ЖАЙРЭМ БЛЭК ТАЙШЕТ
Гордеева Надежда Васильевна Серебро Севера Ликис Хэния
  Лунный свет
Наумов Дмитрий Юрьевич Moon Runs Glacier
  Moon Runs King

 

Скиджоринг 2 собаки 2 категория

Мальцева Полина Юрьевна IDEAL LUBVI IZ KOROLEVSTVA MARGARITY
  ODISSEY IZ KOROLEVSTVA MARGARITY
Караваев Ярослав Александрович Хоси Но Ичи
  Чейз

 

Скиджоринг 2 собаки 3и4 категория

Морозов Алексей Витальевич Klak
  Юстина

  

Упряжки 8 собак

 

Пономарева Николетта Александровна АРЛЕКИНО
  ЛАЙТКИПЕР'С ЖАФФАР
  РЕД ИСТ УИ КЕН УИН ВЭ РЭЙС
  РЕД ИСТ СТИЛ УИЛЛ
  УНИЗ ГРАНД
  БАЙКАЛ
  ЕМПОРИО АРМАНИ
  РЕД ИСТ ДАИТОМИКО

 

 

 

Упряжки 6 собак 1 категория

 

Леводянский Евгений Степанович Лунный Свет из Лемболово
  Лаки из Лемболово
  Лексус из Лемболово
  Ультра из Лемболово
  Цесаревич из Лемболово
  Лайткиперс ксилит сугар-фри
Фролов Александр Викторович Laitkiper`s Xtract of Typhoon
  Джастин
  Лайткиперс Яримашита
  Лайткиперс ДГТ Форд Мустанг Шелби
  Юпитер Бог Света
  Селена с Голубой Звезды
ШЕВЯКОВ СЕРГЕЙ ВЛАДИМИРОВИЧ КЕНАЙ
  СИБЕРИАН ГРЭЙС ЯСМИНА РЕЙ ОФ САНШАЙН
  СИБЕРИАН ГРЭЙС ЯРИ ТРАСТИД ФРЕНД
  ИЗБРАННИЦА СУДЬБЫ ИЗ КЛАНА СИМУРАНА
  АЛИТА СПАРКЛИНГ СТАР
  БУРЯ ИЗ ЛЕМБОЛОВО
Шепелёва  Елена Анатольевна Laitkiper's Revised By Ducati
  Sky Runner Moka
  Laitkiper's Song Of Sunshine
  Soulrays Everest
  Cleo Von Pilzer Hof
  Laitkiper's Zeev of Typhoon
Самарина Ольга Дмитриевна Laitkiper's R-Series Suzuki 
  Shadow Zadole Igloo
  Laitkiper's Aranel Arwen
  Spice Of Life Bill
  Laitkiper's Changing The World
  Laitkiper's Hunting The Mind
  Laitkiper's Xenon Lightpower
  Tango


Упряжки 6 собак 3и4 категория

Гасникова Алина Александровна Царский Кристалл из Клана Симурана
  Дух Огня
  Диковинка Авроры из Клана Симурана
  Каспий из Клана Симурана
  Миракл Эмпайер Кинг Оф Сноу
  Норд Кристал Валтай
Костычев Леонид Юрьевич Камыш
  Red East Hurry Up Navara
  Мишка
  Ebonyshadow's Mystic Melody
  Шекель
  Haliullin's Tundra

 

Упряжки 4 собаки 1 категория

Дорошина Дарья Ивановна Snow Action's I'Mitch
  A'SUZI Mat-Elf
  Nuka Samcanka 
  Destiny of Life BUGS
Фурсов Сергей Иванович Laikiper's House of Wisdom
  Jared To Riders of Free Spirit
  Icebell's Policeman
  Icebell's Pumba
Бикмурзин Ирек Тахирович ВИНТЭР БЛИСС БАРБАРА БРИТ
  KALVIN KLEIN SHAIN SHOKOLATE
  АНДКОЛЛ ЭРНИ БЕАР ЛАЙК
  ГУЧЧИ БЛЮ СТАР
Гордеев Алексей Игоревич Хати Лунный Свет
  Легенда Севера с Голубой звезды
  Тенгри Небесный Громовержец
  Дхиллон Стар Царго
Привалов Алескей Владимирович Вольный ветер юнгул
  Сноу Шаде Тесса
  Самый лучший для усадьбы пушистых хвостов
  Арктик Трэвел Лаффрам фор рандогс

 

Упряжки 4 собаки 2 категория

Сулейменов Александр Рафаэлович Редкая Мелодия
  Ровена Белая Стрела
  Ройя Алая
Евдокимов Сергей Станиславович Golden Blues s Tsareva Kurgana
  Aiskrim Vanilla Jazz s Tsareva Kurgana
  Dream Time s Tsareva Kurgana
  Dzhayv Life s Tsareva Kurgana

 

Упряжки 4 собаки 3и4 категория

Найденко Алла Игоревна Carrie
  Spot
  Ole
  Danny
  Dogmusher's Ram
Никольский Евгений Александрович МАРТИН
  СЕМАРГЛ ГУСЛЯР
  ТЕМУДЖИН ВАЛИЯ
  ЛОСЯША

 

Упряжки 2 собаки 1 категория

Боровкова Елена Александровна Laitkipers Aark of Tirion
  Ylajarvis HT Joar
Сафронов Иван  Викторович LOVEGIVERS KISS-ME-QUICK
  BIOVULF
Иванов Максим Александрович Песня Севера Медвед
  Песня Севера Молния
Хажина Анна  Рауфовна Иту
  Норд Фентази Гранд Пират
Субботин Алексей Васильевич VITERRA SIBERIA SOLOMON DO'KI
  VOLYCH BURAN DEMON SEVERA
Соколова Анастасия Сергеевна ЛАЙТКИПЕР'С ГЛАСЬЕР ОФ РЕСАРРЕКШЕН
  СКАЙ
Аверкин Алексей Николаевич Рей
  Сигурд с Голубой звезды
Викторов Евгений Игоревич HUSKY HAVEN FRUTY KISS
  ANTARES WHITE SILVER
Найденов Александр Сергеевич ЭРМАН
  ЭМИР ЦАРСКИЙ ПОДАРОК
Фролов Александр Викторович Dar Tsintavry Shturman
  Black Stranger Sibir
ПАВЛОВ КИРИЛЛ ИГОРЕВИЧ СИВЕР
  ГЕРДА СНЕЖНАЯ КОРОЛЕВА
Толоченков Владислав Олегович Hunter
  Христичсан Гелла
Агапова Анастасия Павловна Ярило
  Сава
Устюжанина Дарья Владимировна Дакар Зимний Сон
  Свободная Стая Фан Фан
Таразанов Алексей Олегович Snow Action's G'boots
  HOWLING SPIRITS PONYBOY CURTIS
  Soulrays Elf
  HOWLING SPIRITS TWO BIT
Киселева Дарья Витальевна Принц
  Юней Голубой взор
Скворцова Александра Николаевна Семаргл Рюрик
  Семаргл Первоснег
Соколова Софья Александровна Laitkiper's Rising Hayabusa
  Laitkiper's Silent SunLight
   
Яковлева Любовь Андреевна Юки Апач
  Блюз

 

Упряжки 2 собаки 2 категория

Лукьянов Иван Владимирович ШЭДОУ ПЛЭЙ ИЗ ДОЛИНЫ ФЕНРИРА
  ШОТ ОН ТАРГЕТ ИЗ ДОЛИНЫ ФЕНРИРА
БАСАНСКИЙ  ДМИТРИЙ АЛЕКСАНДРОВИЧ ВУК
  ПЕРРИ СНЕЖНОЕ ОБЛАКО
Мишин Сергей Иванович L'IILIIT NORDIC STORM
  T'INGVARR NORDIC STORM
Есипова Кристина Николаевна AIZHAN TRIUMF PRIME OF THE GLORY
  CASCADES POLAR DREAM OF POLGARA

 

Упряжки 2 собаки 3и4 категория

Ёлчина Екатерина Витальевна Чингар с Акуловой Горы
  Каспер

 

Упряжки 2 собаки юниоры 1 категория

Турыгина Ксения Алексеевна RIVA PALASIO MIA FARTUNA
  ARNATO BALDESARINI TELVIN SHADOW PRINCE
Шепелёва  Елена Ильинична Laitkiper's Xciting By Tissot
  Laitkiper's Typhoon Of Sand
  Laitkiper's Changing The World

 

Скиджоринг юниоры 3и4 категория

Козлова  Елизавета Сергеевна ОЧАРОВАТЕЛЬНАЯ РЕЯ С ЦАРЕВА КУРГАНА

 

Развлекательные классы

Хэппи-дог упряжки 2 собаки

Дьячков Дмитрий Сергеевич Гийом Гарсия Вегасно
  Фокс Конкьерор оф Хёртс
Меликова Наталья Александровна Порш Джити Турбо
  Лайткипер`с Лакримоза
Быков Василий  Александрович A'tebs Siberian Igor Of Ebony
  Helinkaja's Maverick Quicksilver
Александрова Анастасия Юрьевна Серебро Севера Ликис Хэния
  Лунный свет
   

 

 

Хэппи-дог скиджоринг 1 собака

Казакова Алена Владимировна Ганс
Курбанов Сергей Дмитриевич Миранда Королевская Звезда
Меликова Анна Александровна Гарольд
Кожевникова Анна Владимировна Меланди Алвейз Фаворит
Залевский Владимир Валериевич LUNNYI VETER ELVEN MIRACLE
Журлов Андрей Алексеевич SERENADA SEVERNOI DOLINY IMPERIAL
Ванюгина Светлана Владимировна ЖИВОЙ ОГОНЬ С ЦАРЕВА КУРГАНА
Яговкина Ирина Леонидовна Мастер Йода
максаков андрей витальевич дункакн маклауд с царева кургана

 

Дети 1

КОЛЕСНИКОВА ВИКТОРИЯ АЛЕКСАНДРОВНА ГЕРДА СНЕЖНАЯ КОРОЛЕВА
Ёлчин Лев Евгеньевич Чингар с Акуловой Горы
Гасникова Анна Александровна Норд Кристал Валтай

 

Дети 2

Костычев Лев Леонидович Камыш
Приказчикова Маргарита Владимировна НОРД ФЕНТАЗИ НАЙТВУЛЬФ

 

Дети 3

Фоменко Екатерина  Романовна Принц
Ковальчук Ярослав Иванович Норд Харт Королевич Енисей

Гонщики, плохо читавшие регламент, чья заявка пришла уже в 2017 году. В следующем году стартовый взнос для таких заявок будет в три раза больше.

 

1SJM 1              (скиджоринг, 1 собака, мужчины, все СЕС) Ефимченко Александр Анатольевич ZHIVOY OGON IZ KLANA SIMURANA

 

1SJM 3+4           (скиджоринг, 1 собака, мужчины) Нестеров Александр Сергеевич LASKOVOE OBLAKO ULRIKA

 

1SJW 2              (скиджоринг, 1 собака, женщины, все СЕС, кроме с/х) Ломаева Наталья Викторовна Есения Весенняя с Царева Кургана

 

SB 1                    (6 собак, все СЕС) Котов Юрий Владимирович НОРД ФЕНТАЗИ НАЙТВУЛЬФ
    ДЕМОН
    ГРАНД НОРД
    КУРАЖ БОМБЕЙ
    ДОНБАСС
    ЛУЧЕЗАРНЫЙ ЗАКАТ ЛАРГО С ЦАРЕВА КУРГАНА

 

SD 1                   (2 собаки) Пшеницын Денис Юрьевич Infinity Kakrayok Aipa
  Tiger

 

SD 3+4               (2 собаки) Щербакова Вера Викторовна ТАЛАРИЙ ЛУЧИСТЫЙ
  РАДОСТЬ ЖИЗНИ ПЛЮШЕВЫЙ МИШКА

 

 

SD 3+4               (2 собаки) Наумова Ксения Игоревна Артемов Лорд
  Звездный Волк Дефт Джокер

 

Дети 2               (8,9 лет, 1 собака, не квалификация) Приказчикова Маргарита Владимировна НОРД ФЕНТАЗИ НАЙТВУЛЬФ

 

Дети 1               (5,6,7 лет, 1 собака, не квалификация) Гасникова Анна Александровна Норд Кристал Валтай
Дети 3               (10,11 лет, 1 собака, не квалификация) Ковальчук Ярослав Иванович Норд Харт Королевич Енисей
HD1                   (Хэппи-дог, скиджоринг с 1 собакой) Мальцев Михаил Юрьевич БАЙКАЛ
1SJM 1              (скиджоринг, 1 собака, мужчины, все СЕС) Мальцев Михаил Юрьевич ОЛИМПИК ФЛЭЙМ

Результаты Чемпионата России РКФ